Danışma hattı : 02128767547

İlaçlar, alkol, kahve, sigara ve uyuşturucular

Image

Doktorunuz size emzirme dönemi içerisinde ilaç yazacak olursa, etken madde sindirim sistemi üzerinden kanınıza ve oradan da süt bezlerine ulaşabileceğinden, ilacın emzirme döneminde kullanılıp kullanılmayacağını sorun. Alkol, anne sütüne geçer ve onun tadını değiştirir.

Emzirilen çocukların çoğu, annenin ölçülü kahve tüketimini kaldırır. Ancak bol kahve içilmesi halinde bazı çocuklar aşırı uyarılma ve uzun süre uyanık kalma şeklinde tepki gösterir. Nikotin, süt oluşumu hormonunu olumsuz etkiler. Emzirilen çocuklarda huzursuzluğa, kusmaya, ishale ya da solunum yollarında daha sık hastalıklar görülmesine neden olabilir. Alerjik hastalıkların riski daha yüksektir. Çocuğunuzun dumansız bir ortamda büyüdüğüne dikkat edin.

Siz ya da eşiniz sigara içiyorsanız, bunu çocuğun yakınında yapmaktan kaçının. Ev içinde sigara içmeyin. Uyuşturucu maddeler çocuk için çifte risk demektir: bunlar anne sütü yoluyla çocuğun vücuduna geçer ve zararlıdır. Ayrıca uyuşturucu maddelerin etkisi, çocuğun bakımını olumsuz etkileyebilir.